İç dekorasyonda doğal ışıktan yararlanmak veya yapay aydınlatmalar ile yaşanabilir bir ortam yaratmak oldukça önemlidir. Ancak kimi zaman doğal ışıktan yararlanmak kolay olmamaktadır. Bu noktada detaylı bir aydınlatma planı çizilerek ortamın ve iç dekorasyonun ihtiyacını karşılayacak olan ışık sağlanmalıdır. Bu noktada aydınlatma planının sistemli ve stratejik kararlar ile yapılması gerekir. Özellikle banyo ve tuvalet gibi içeride kalan bölümler için yeterli ışığı, iç dekorasyon tasarımını bozmadan düzenlemek hayati bir öneme sahiptir. Bu içeriğimizde sizlere aydınlatma planı çizilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve iç mimari tasarım planını bozmadan uyumlu bir biçimde nasıl aydınlatmaların yerleştirileceğini anlatmaya çalışacağız.

Doğru Bir Aydınlatma Planı Nasıl Olmalıdır ?
Evimizde ya da ofisimizde yeterli ışığı sağlayabilmek ve iç dekorasyona uyumlu bir ortam yaratabilmek için detaylı ve titizlikle aydınlatma planı çizilmelidir. Aydınlatma planları temel yaşam ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Çalışma alanlarında odaklanmayı arttıracak aydınlatmalar ya da oturma odasında gözleri yormayan ve keyif verici aydınlatma birimleri kullanılması önemlidir. Bunlara ek olarak duvar boyası rengine uygun ışık renklerinin de belirlenmesi gerekir. Eğer oturma odanızda sergilemek istediğiniz eşyalarınız var ise bu eşyalarınıza özel ve bütünlüğü bozmayan bir aydınlatma planı yapılmalıdır.

Ofis için bir aydınlatma tasarımı aşamasında ise tüm odaların kullanım amaçlarına göre çalışma yapılmalıdır. Toplantı odalarında veya çalışma alanlarında gözü yormayacak aydınlatmalar kullanılarak dikkatin dağılması engellenmelidir. Ortak kullanım alanlarında ise güvenliği hissettirmek için karanlık bir noktanın bırakılmaması gereklidir.

Gün içerisinde sürekli kullanılan ve yapay aydınlatmaya ihtiyaç olan alanlarda ihtiyacın karşılanmasının yanı sıra ışıkların tasarruflu bir biçimde kullanılması da dikkat edilmesi gereken bir diğer konulardandır. Özellikle ofis ortamlarında yapay aydınlatma birimlerinin sürekli kullanımda olması gerekebilir. Böyle bir durumda minimum ışıklandırma birimi ile en verimli sonuçları alabilmek için aydınlatma planının profesyonel mimarlar tarafından yapılması gereklidir.