Ahşap doğallığı ve şıklığıyla dekorasyonun en önemli öğelerinden biridir. İnsanların ilgisini sıcaklığıyla üstüne çeken ahşap , kullanışlı ve sağlıklı olması sebebiyle de günümüzde pek çok farklı şekilde kullanılmaktadır. Bizler de Evde Mimar ekibi olarak bu yazımızda ahşabın çeşitlerini , özelliklerini ve dekorasyonunuzun hangi parçalarında ahşap ürünleri kullanabileceğinizi derledik.

Ahşap Türleri Nelerdir?
Binlerce türü ve her türe özgü farklı özellikleri olması sebebiyle yapacağınız dekorasyonlara uygun ahşap türlerini bulmak oldukça mümkün. Biz de şimdi bu türlerden en kullanışlı olanlarını sizlere aktaracağız.

Masif Ahşap
Çok büyük olması dolayısıyla işlenmesi zor olan bu ahşap türü kütlesel bakımdan kendi ağırlığının dışında bir ağırlık içermemektedir. Sahip olduğu ekolojik dengesini bozmayan ve doğal olan masif ahşap zor bulunan ve oldukça pahalı bir ahşap türüdür.

Kontrplak Ahşap
Çok büyük ağaç tomrularından kesilmiş parçalara reçine dökülmesiyle elde edilen dümdüz sert levhadır. En çok kullanılan ahşap türlerinden biri olan kontrplağın yapımı işlev gerektirse de ucuzdur ve çekmece , kanepe altı gibi yerlerde kullanılmaktadır.

Sunta Ahşap
Malzeme kalitesi düşük olup talaşların yüksek basınç ve sıcaklık altında sıkıştırılması ile oluşur. Su ile temas ettiği durumlarda pek kullanışlı olmayan sunta ahşap bunun yanı sıra fiyatının uygun olması sebebiyle özellikle mobilya sektöründe çok yaygın kullanılan bir ahşap türüdür.

MDF Ahşap
Elyafın reçine ile sıcak basınç ortamında sıkıştırılması işlemi ile oluşur. Suntayla karşılaştırmak gerekirse suntaya göre neme karşı daha dayanıklı olup su ile temasında sunta da olduğu gibi bazı problemler doğurmaktadır. Seri üretime uygunluğu ve şık yapısı sebebiyle banyo, mutfak ve ofis mobilyalarında kullanıldığı gibi ev mobilyalarında da tercih edilmektedir.

Lamine ve Laminat Ahşap
Doğal kaplamalı ahşabın üretim yöntemine benzer bir yöntemle üretilir. Doğal kaplamalı ahşaptan farkı ise mdf ve sunta üzerine PVC çekilerek yapılmasıdır. Lamine ve laminat parke ahşabın kullanımı parkelerde oldukça yaygındır.

Ahşabın Dekorasyondaki Kullanım Alanları
Ahşabı yazımızın başlarında da bahsettiğimiz gibi canlılığı ve şıklığıyla dekorasyonumuzun çoğu parçasında kullanabiliriz. Biz de size bu amaçla ahşabı nerelerde kullandığınızda eşsiz bir görünümü yakalayabileceğiniz konusunda önerilerde bulunacağız

Ahşap Mobilyaların Benzersiz Uyumu
Mobilyalar kullandığınız yerlerde göze ilk çarpan parçalardan olması ve ayrıca tamamlayıcı diğer öğeleri de belirlemesinden dolayı dekorasyonunuzdaki rolü çok büyüktür. Keten ve deri malzeme koltuk takımlarıyla birlikte kullanabileceğiniz ahşap masa ve sehpalar yaşam alanınıza benzersiz bir görünüm kazandıracaklardır.